SGK’dan Hasta Yatağı Desteği Yeni

SGK’dan Hasta Yatağı Desteği

SGK’dan Hasta Yatağı Desteği

Hasta yatağı için destek talep edenlerin bunun için SGK İl Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir. SGK’nın hasta yatakları için destek verme nedenleri ise şunlardır:

  • Hastanın bakımının daha kolay olabilmesi adına destek verilmektedir.
  • Hasta bakıcıların hastanın bakımını sağlarken ters bir hareket yapmaması ve zorlanmaması için verilmektedir.
  • Hastanın devamlı yatar pozisyonda kalmasını gerektiren rahatsızlığı nedeni ile vücudunda yaraların çıkması önlenmek istenmektedir.
  • Hastanın uygun pozisyonlarda yatarak tansiyon, kan akışı, ayak şişliği gibi bazı sağlık durumlarında düzenleme yapılabilmesi amaçlanmaktadır.
  • Zorlu bir hastalık sürecinden geçerken hasta bakım malzemelerine para vermemeleri için destek olunması amaçlanmaktadır.

SGK’dan Hasta Yatağı Ücreti Talep Edilebilir Mi?

Hasta yatağını SGK karşılıyor mu sorusuna cevap vermek gerekir ise; bakıma ihtiyacı olan hastaların bu desteği alabilmesi mümkündür. Ancak medikal bir mağazadan veya bir yatak üreticisinden hasta yatağı aldıktan sonra bunun ücretinin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınabilmesi mümkün olmamaktadır. Gerekli evraklar temin edildikten sonra hasta yatağı almadan önce Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilmesi gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu anlaşmalı olduğu firmalar aracılığı ile direkt olarak hastanın adresine hasta yatağını göndermektedir.

SGK’dan Hasta Yatağı Desteği Nasıl İstenir?

SGK’dan hasta yatağı desteğini alabilmek için öncelikle tedavi görülen hastaneden sağlık kurulu raporunun ve reçetenin alınması gerekmektedir. Alınan reçetede mutlaka hasta yatağının gerekliliğinin belirtilmesi ve sürekli bakım ihtiyacının gerekli olduğuna dair bir ibarenin bulunması gerekmektedir. Devlet hastanesinden alınmayan raporlar kabul edilmemektedir. Uzun süre yatakta yatması gereken hastaların yakınları bu belgeler ile beraber Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek başvuru yapabilmektedir. SGK İl Müdürlüğü, kendisine sunulan belgeleri incelemektedir. Başvuruyu kabul ettiği takdirde adrese yatak göndermektedir. Temin edilecek olan hasta yatakları, sunulan sağlık kurulu raporuna göre hastanın tedavisine göre özel olarak belirlenmektedir. Ayrıca temizliği kolay yapılabilen, hava alabilen, fonksiyonlu, asansör sistemli yataklar gönderilmektedir. Bu sayede hem hastanın bakıcısı hem de hasta rahat edebilmektedir. Hasta yatakları ile ilgili bilgi almak isteyenler; Sgk ya baksın, biz özel sektörüz, firmamızda ücretli şekilde satmaktadır.

Paylaş:

Yorumlara kapalı.

error: